Většina lidí si jako typickou oblast, v níž se využívají palety, vybaví stavebnictví. Ve skutečnosti jsou však zapotřebí v mnohem více odvětvích. Na paletách se transportuje velké množství zboží včetně třeba potravin. Dnes už se čím dál častěji používají palety plastové. Oproti dřevěným mají spoustu výhod.
Plast nás pomalu, ale jistě obklopuje naprosto všude. Rozhodně bychom neměli zapomínat na přírodní materiály, ovšem tvrdohlavě odmítat plast je také nerozumné. Ono to totiž s jeho neekologičností nemusí být až tak žhavé.
Plastové palety se dají recyklovat
Když doslouží dřevěná paleta, použijete ji jako topivo a pořídíte si novou, na niž musel být pokácen další strom. Můžete sice zasadit nový, nicméně porovnejte to s plasty. Plastové palety se dají recyklovat teoreticky donekonečna. Paleta, která dosloužila, se použije na výrobu nové, nebo dokonce nějakého jiného výrobku. Přesně tímto způsobem (recyklací starých výrobků) vyrábí plastové palety i firma Schoeller Allibert, která je významným evropským dodavatelem přepravek, obalů a dalšího zboží.
Oproti dřevu mají své výhody
Plastové palety jsou mezi zákazníky oblíbené zejména ze dvou důvodů. Za prvé jsou výrazně lehčí než ty dřevěné, což jim však nic neubírá na odolnosti. Za druhé toho hodně vydrží. Oproti dřevu jim neuškodí vlhkost ani mnohé chemikálie. Také se daleko snadněji čistí, když se na ně něco vylije či vysype.
Palety z plastu se vyrábí v nejrůznějších modelech a rozměrech. Některé mají konstrukci stejnou jako jejich dřevění předci, další přichází s inovacemi. Největší zájem je o plastové palety 1200×800, koneckonců to je standardní euro rozměr. K dostání jsou také rozměry 1200×1000, 800×600 nebo 600×400. Všechny palety z plastu jsou plně kompatibilní s kontejnery a boxy, navržené pro těžké náklady a tak, aby odpovídaly všem platným normám.