Investice do nemovitosti představuje pro mnohé jeden z největších a nejdůležitějších životních kroků. Pokud se pouštíte do hledání nového obydlí, ovšem nemáte na realitním trhu vůbec žádné zkušenosti, je dobré si nejprve zjistit informace o tom, jak celá transakce probíhá. Shrnuli jsme vám koupi bytu na hypotéku do deseti přehledných kroků.
Obsah
1. S realitní kanceláří, nebo bez ní?
Prvně si ujasněte, jestli chcete kupovat nemovitost skrze realitní kancelář, nebo byste raději peníze ušetřili, a tím pádem se jí vyhnuli. Sice vám takový makléř pomůže s mnoha náležitostmi, i tak ale nemáte jistotu toho, že třeba předkupní a kupní smlouva jsou v pořádku a obsahují všechno, co je nezbytně nutné.
2. Výběr vhodné nemovitosti
Poté se pusťte do výběru bytu, respektive rodinného domu. Internet je plný inzerátů, ať už od realitních kanceláří, tak i od soukromníků. Inzeráty si můžete zhlédnout i na novém realitním portálu CINCINK, jenž patří pod křídla Komerční banky. Zveřejňují zde nabídky makléři i soukromé osoby. Vybraný objekt by vám měl vyhovovat lokalitou, stavem i cenou.
Výhody portálu CINCINK
- Stojí za ním Komerční banka.
- Nabízí komplexní služby na jednom místě.
- Poskytuje vše od právního poradenství až po technickou inspekci.
- Umožňuje sjednat hypotéku.
3. Ústní dohoda
V okamžiku, kdy si některou nemovitost zamilujete a přiroste vám k srdci, uzavřete s prodávajícím ústní dohodu, a pak se pusťte do vyřizování všeho potřebného. Koupě bytu začíná přípravou rezervační smlouvy.
4. Podpis rezervační smlouvy
V případě vážného zájmu je nezbytné sepsat dohodu o složení blokovacího depozita, tedy takzvanou rezervační smlouvu. Podepisuje se především v případě, kdy si kupujete obydlí skrze zprostředkovatele, tedy realitní kancelář. Po podpisu rezervní smlouvy máte jistotu, že prodávající už nemůže po dobu stanovenou ve smlouvě nemovitost poskytnout někomu jinému.
5. Zaplacení rezervačního poplatku
Podpis dohody však nestačí, je nezbytné složit ještě blokovací depozit, tedy rezervační poplatek. Vyjadřujete tím zájem o nemovitost. Částka je potom odečtena od celkové kupní ceny. Využít se k tomuto poplatku může bankovní úschova.
6. Smlouva o smlouvě budoucí kupní
Další je smlouva o smlouvě budoucí kupní, která se sepisuje v případě, kdy se čeká, než si vyřídíte hypoteční financování.
7. Vyřízení hypotéky
Vzápětí je nezbytné zajistit financování nemovitosti. Zpravidla se vyřizuje hypotéka. Přímo na stránkách CINCINK je hypotéka kalkulačka, pomocí které si uděláte představu o tom, kolik měsíčně za hypotéku zaplatíte a jak moc zatíží částka finanční rozpočet domácnosti.
8. Kupní smlouva
Velice důležitý krok, jenž mluví o tom, že je nemovitost konečně vaše. Kupní smlouva slouží k tomu, aby mohlo přejít vlastnictví nemovitosti z prodávajícího na kupujícího.
9. Úschova kupní ceny
Celá částka, respektive kupní cena po odečtení rezervačního poplatku se zašle třetí nezávislé osobě, tedy do bankovní, notářské, či advokátní úschovy. Jakmile bude kupující zapsán v Katastru nemovitostí jako majitel, banka či notář peníze uvolní kupujícímu.
Návrh na vklad do Katastru nemovitostí se provádí pokaždé, když se mění majitel v Listu vlastnictví.
A nesmíme ještě zapomenout na další kroky, které po koupi nemovitosti následují, a to zaplacení daně z koupě nemovitosti, podání daňového přiznání a podobně.