Ačkoli cena za jeden kubík vody není kdovíjak vysoká, nemusíme s ní plýtvat. Hodně lidí vodu považuje za něco obyčejného, ba dokonce za samozřejmost. Je sice pravda, že u nás nehrozí riziko jejího nedostatku, ovšem i přesto bychom se občas měli zamyslet, jestli naše spotřeba není až zbytečně vysoká.
Možná vám domů přišlo vyúčtování za vodu a vám se protočily panenky. I když se pravděpodobně nejedná o závratnou částku, která by znamenala naprosté zruinování vašeho rozpočtu, několik rad, jak za vodu ušetřit, rozhodně není k zahození. Vodu totiž doma můžete šetřit hned několika způsoby, které si společně představíme v následujících řádcích.
Tip první: kupte si myčku
Jak u vás doma myjete nádobí? Pokud se spoléháte na klasiku a několikrát denně myjete nádobí ve dřezu, pak tu pro vás máme hned první tip, se kterým za vodu hravě ušetříte. Určitě už tušíte, že vás budeme nabádat k pořízení myčky. Tohohle šikovného pomocníka si zamilujete, protože bude šetřit nejen váš čas i námahu, ale především peníze.
Když se na to podíváte logicky, ke dřezu si stoupnete třeba 2-3x za den, protože váš rozčiluje špinavé nádobí naskládané na kuchyňské lince. Oproti tomu myčku zapnete třeba jen 1x denně, až jí dostatečně naplníte. Kdo si dá dvě a dvě dohromady, dostane se k výsledku, že tím zkrátka musí ušetřit.
Tip druhý: vanu vyměňte za sprchu
Máte doma vanu? A dopřáváte si, stejně jako spousta dalších lidí, takový luxus, že si ji třeba i 4x týdně napustíte skoro až po okraj a lenošíte zde klidně i hodinu? Pak se nemůžete divit, že vám roste spotřeba vody a s tím logicky rostou i vaše výdaje! Ono se to možná na první pohled nezdá, ale taková jedna napuštěná vana představuje několik desítek litrů vody.
Kdybyste si místo toho raději stoupli pod sprchu, výrazně byste na tom ušetřili. Sprchování vás totiž nutí zbytečně se pod vodou nezdržovat, rychle provést potřebnou hygienu a jít se zachumlat do hřejivého županu nebo měkoučkého pyžama. Díky tomu neproteče tolik vody a vaše výdaje budou rázem o něco nižší.
Tip třetí: perte, až když je to potřeba
Pozvolna se přesouváme k dalšímu tipu a tím je rozumnější praní. Co tím máme na mysli? Že vodu můžete šetřit i tak, že budete rozumněji prát. Spousta žen to totiž dělá tak, že pračku zapínají třeba i několikrát denně, i když to vůbec není potřeba.
Možná i vy perete pračku jen z poloviny plnou, protože vám vadí špinavé prádlo v koši. Je to zbytečné. Prát byste měli až tehdy, kdy pračku naplníte do takového množství prádla, které vám umožňuje – někdo má pračku na 5kg, někdo třeba na 7kg atd.
Dnes jsou k dostání i pračky, které si dokážou dávkovat vodu podle potřeby, takže jí zbytečně neberou více. Možná se vám zdá, že tím, že budete prát jen 3x týdně místo 7x, nic nezměníte. Když se ale podíváte, kolikrát si pračka bere vodu a zkusíte si to spočítat, pak dojdete k výsledku, že to vlastně není tak špatný nápad.