Kolik ročně utratíte za pojištění? Penzijní, úrazové, havarijní, samozřejmě zdravotní, pojištění domácnosti a někdo také odpovědnost za způsobenou škodu; když ale přijde řeč na životní pojištění, většina Čechů ztratí zájem. Přece nebudou platit další složenku, mají už úrazovku a penzijko… Je to opravdu jen další platba, nebo má životní pojištění smysl?
Když si zodpovědně ujasníte několik důvodů, proč by mělo být životní pojištění i pro vás výhodné, zjistíte, že to není vůbec zbytečný výdaj. Chrání totiž nejen vás, ale celou vaši rodinu před dopadem těžkých životních situací, které mohou nastat. Protože, jak říká známé přísloví: „Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech“.
Bez vašeho příjmu by to rodina nezvládala
Když dostanete výpověď v zaměstnání, je to situace těžká, ale řešitelná. Prostě hledáte tak dlouho, dokud nenajdete jinou. Dobrou zprávou je, že nabídka pracovních míst se v posledních letech zvětšuje, ale to je jen tak na okraj.
Co se ale stane, pokud jeden z manželů náhle skoná, případně dojde k vážnému tělesnému poškození některého z nich? V takovém případě trvá nejméně rok, než se finanční situace opět narovná, to je dost dlouhá doba na to, aby se rodina dostala do vážných potíží.
Životní pojištění s pojistnou částkou, která pokryje minimálně roční výpadek příjmu, je naprostou nezbytností, pokud to se svou rodinou myslíte dobře. Samozřejmě ještě vděčnější vám vaši blízcí budou, když je zajistíte částkou vyšší. Je sice pravda, že žádné peníze život nenahradí, ale rozhodně ho zjednoduší v situaci tak tíživé, jako je úmrtí živitele.
Životní pojištění není jen pro pozůstalé, pomůže i vám, když bude třeba
Jestli žijete sami, bez rodiny, nejspíš je vám úplně jedno, co bude, až tu nebudete. Flexibilita různých připojištění k životní pojistce ji dokáže nastavit přesně podle vaší potřeby tak, abyste nezůstali bez pomoci i bez prostředků například po vážném úrazu. Denní dávky v případě nemoci či úrazu, denní odškodnění za úraz, pojištění pro případ trvalých následků, to všechno vám zjednoduší život ve chvíli, když vás něco takového potká. A částka vyplacená v případě úmrtí může být klidně minimální. Rozdíl mezi úrazovým pojištěním a životním je v tom, že denní dávka se vyplácí i v případě nemoci, například po infarktu nebo při onkologických problémech, zatímco úrazovka vás odškodní jen za ten úraz.
Porovnejte nabídky, každá pojišťovna to má nastavené jinak
Je sice těžké odmítnout zástupce pojišťovny, když vám zeširoka vychvaluje právě to jejich pojištění, přesto zůstaňte neoblomní a nepodepisujte nic, dokud si neporovnáte různé nabídky. Pohodlné je zjistit si potřebné informace na internetu a oslovit tu pojišťovnu, která splňuje vaše parametry. Rozdíly v ceně nemusí být sice velké, záleží ale na tom, jaké „služby“ si platíte. I jednotlivé pojišťovací ústavy poskytují několik možností, například pojišťovna AXA má tři různé druhy životního pojištění, z toho dvě investiční, tedy s možností současně si spořit.
Vaše rozhodnutí může ovlivnit i částka, jakou vám na spoření při životním pojištění může přispívat zaměstnavatel. Dnes už jsou ústavy, které nepožadují, abyste si spořil stejnou částku, jakou vám připlácí firma, takže vám zaměstnavatel může klidně spořit víc, než kolik investujete vy sami. Pokud jste živnostník či drobný podnikatel, i pro vás má životní pojištění svou výhodu, jedná se totiž o nezdanitelnou částku, můžete tedy o ni snížit daňový základ.
Někdy je obtížné rozhodnout, co si ze svého měsíčního rozpočtu můžete dovolit platit, peněz opravdu nemusí být nazbyt. Životní pojištění by ale mělo být prioritní položkou. Zatímco všechno ostatní se dá nějak omezit, na zajištění klidnější budoucnosti byste šetřit neměli.